12 EYLÜL’DEN VE AKP’DEN HESAP SORULMALI

2011-01-24 13:28:00

Tam bir komedi yaşıyoruz. Tayyip Erdoğan ve AKP’nin diğer sözcüleri, her söyledikleri sözle, her attıkları adımla halkımızla dalga geçiyorlar. Son olarak 12 Eylül’ü dillerine doladılar. Neymiş efendim, referandumda evet denirse, 12 Eylül’den hesap soracaklarmış. Siz kim, 12 Eylül’den hesap sormak kim.12 Eylül’cüler Amerika’nın çocuklarıydılar, siz ise hem 12 Eylül’ün, hem de Amerika’nın çocuklarısınız. Hatırlanacağı üzere, zamanın ABD Büyükelçisi 12 Eylül darbesini, ‘Bizim oğlanlar becerdi (Our boys have done)’ şeklinde bir mesajla ülkesine haber vermişti. 12 Eylül darbesi de, ondan on yıl önce yapılan 12 Mart 1971 darbesi gibi Amerikancıydı.

12 Eylül Türkiye’nin üzerinden bir silindir gibi geçti. Yüzbinlerce insan gözaltına alındı, tutuklandı ve hapse atıldı. Cezaevleri ve karakollar birer işkencehaneye dönüştüler. Gözaltına alınanlara akla hayale gelmeyen işkenceler yapıldı. 12 Eylül esas olarak sola karşı yapıldı ve solu ezdi. Göstermelik olarak da sağa azıcık dokundular.

12 Eylül darbesi, ABD’nin Türkiye ve Ortadoğu’ya yönelik planlarının içinde bir bölümdü. 12 Eylül, ABD’nin ve yerli işbirlikçilerinin bir taşla iki kuş vurmalarına olanak sağladı. Birincisi, 12 Eylül darbesi ile 24 Ocak kararlarının uygulanacağı ortam yaratıldı. 24 Ocak 1980 ekonomik kararları, tüm koruma önlemlerini kaldırarak ulusal ekonomimizi uluslararası tekellerin insafına terk eden kararlardı. Ekonomik yaşam, sermaye için cennete, emekçiler için cehenneme çevrildi. Diğeri ise, Müslüman dünyasını hizaya getirmek için, Türkiye’nin ılımlı islam çizgisine girmesini sağlamaktı. Bunda da ne kadar yol aldıkları ortada. 12 Eylül darbecisi Evren’nin, yurt gezilerinde yaptığı konuşmalarda ayetler ve hadisler dilinden düşmüyordu. Avrupa’da görev yapan Türk devletinin memuru olan din görevlilerinin maaşları, Kenan Evren’in onayıyla Suudi Arabistan’ın Rabıta örgütü tarafından karşılanıyordu. Yine 12 Eylül’cüler İmam Hatip Okulları’nın sayısını hızla çoğalttılar.

Netice olarak, tamamen 12 Eylül’ün ürünü olan AKP’nin, ‘12 Eylül’den hesap soracağız’ demesi, kargaların bile güleceği boş bir laftır. 12 Eylül’ün astığı fidan gibi gençlerin, Erdal Eren’lerin, Necdet Adalı’ların ve diğer yurtsever insanların isimlerini kullanarak referandum propagandası yapmak, öncelikle bu insanlara ve halkımıza büyük saygısızlıktır. Erdal Eren ve onun gibi asılan gençlerin tek isteği, Türkiye’nin Amerikan emperyalizminin boyunduruğundan kurtarılması ve başı dik, onurlu, tam bağımsız bir ülke olmasıydı. Emeğin hakkını aldığı, kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye özlüyorlardı. Ne yazık ki, 30 yıldır 12 Eylül’den hesap sorabilecek bir parti iktidara gelemedi. Halkımız devamlı kandırıldığı, uyutulduğu için 12 Eylül uzantısı partiler iktidara geldiler. 12 Eylül’den hesap soracak olanlar yıllardır türlü engellerle karşılaşıyorlar. Bir çıkışa hazırlandıkları sırada, akla hayale gelmeyen iftiralarla ve tertiplerle karşılaşıyorlar. Son olarak yapılan Ergenekon tertibi de bunlardan birisi ve en kapsamlısı. 12 Eylül’den hesap soracak olanlar Silivri’dedirler. Türkiye, büyük önder Atatürk’ün önderliğinde çok büyük bedeller ödenerek kurulmuş bir devlettir. Herhangi bir muz cumhuriyeti değildir. Emperyalist boyunduruğu kırıp atacak, 12 Eylül’den ve AKP’den hesap soracak bir iktidar, er ya da geç gelecektir. Ancak gecikmesi, halkımızın ödeyeceği faturanın daha da ağırlaşmasına neden olur.

 

METİN KÖMBE

27-07-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

28-07-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE  

17
0
0
Yorum Yaz