26 MAYIS GENEL GREVİ

2010-06-02 13:10:00

Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi

 

Büyük ozan Aşık Mahsuni Şerif, yaşadığımız çarpık düzeni böyle özetlemiş. 60 yıldır ülkemizin yönetimine gelen her iktidar, köylüyü, işçiyi, memuru ezdi, kendi yandaşlarını ise ihya etti. Menderesler’den bu yana, devlet imkanları peşkeş çekilerek bir avuç mutlu azınlık yaratıldı. 2002’de iktidara gelen AKP iktidarı da, kendi zenginlerini yarattı. AKP bunu yaparken her türlü yol ve yöntemi kullandı. Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru, 21-05-2010 tarihli yazısında bu yol ve yöntemlere ilişkin bir örnek vermiş: “Heybeliada’nın rıhtımı yeniden düzenlendi. Biliyor musunuz ilk ihaleyi bir şirkete 7.1 milyon TL’ye verdiler. İhaleyi alan bu şirket, işi başka bir şirkete 4.8 milyon TL’ye devretti. O şirket de işi yapıp bitirsin diye bir üçüncü şirkete 2.8 milyon TL’ye devretti. Rıhtım 2.8 milyona mal edildi. Fakat devletten 7.1 milyon çıktı. Halkın 5 milyon TL’si ‘taşeron düzeninde’ kitabına, defterine uydurularak iç edildi.”

Evet, işte bu soygun düzeninde, milyonlarca emekçinin, işsizin, yoksulun, öksüzün, yetimin hakkı gaspediliyor ve yandaş zenginlere aktarılıyor. Buna artık dur demek lazım. Peki kim dur diyecek? Örgütlü emekçiler dur diyecek. Bir süre önce 4 emek örgütü, 26 Mayıs’ta genel grev yapma kararı almıştı. TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve KAMU-SEN, hep birlikte üretimden gelen güçlerini birleştirecekler ve bir günlük genel grev yapacaklar. Bu konuda yapılan açıklama şöyle: TÜRK-İŞ, DİSK, KAMU-SEN, KESK Genel Başkanları,  22 Şubat 2010 tarihinde bir araya gelerek acil ve öncelikli taleplerini  ‘başta 4-C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi; iş güvencesinin sağlanması; kiralık işçilik düzenlemesinin gündemden çıkarılması; çalışma hayatını düzenleyen yasaların ILO ve AB normlarına uyarlanması; çalışanların örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması; kamu çalışanlarına grevli toplu iş sözleşmeli sendika hakkının güvence altına alınması’ olarak belirlemiş ve bu taleplerin gerçekleşmemesi halinde 26 Mayıs 2010 tarihinde, üretimden gelen gücün kullanılacağı genel bir eylem yapılması kararı almıştır.
Kararın bir gereği olarak TÜRK İŞ, DİSK, KAMU-SEN, KESK,  26 Mayıs 2010 tarihini uygulanan emek karşıtı politikalara karşı “mücadele günü” olarak ilan etmiştir. 
Bu çerçevede,
-26 Mayıs 2010 Çarşamba günü, Konfederasyonların üretimden gelen güçlerinin kullanılmasının nasıl gerçekleştirileceği konusunu kendilerinin belirlemesine;
-26 Mayıs 2010 Çarşamba günü saat 13.00’de örgütlü bulunulan tüm işyerleri önünde Konfederasyonlar tarafından hazırlanan ortak metnin okunmasına;
Karar verilmiştir.
İşyerlerinde, bölgelerde, illerde, gerek ortak bir irade ile,  gerekse işyerlerinin, bölgelerin, illerin kendi özgül koşullarına uygun şekilde yapılacak kitlesel eylemler, mücadelenin daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Örgütlerimiz bu konuda bilgilendirilmiş, eylemle ilgili çalışmalar Konfederasyonlarımız tarafından hızlandırılmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

 

METİN KÖMBE

25-05-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

26-05-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE


 

1
0
0
Yorum Yaz