ANADOLU’NUN VE TRT’NİN SICAK YÜZLERİ

2010-06-03 11:58:00

TRT’nin çeşitli kanallarında 2 yıldır yayınlanan bir program var: ‘Anadolu’nun Sıcak Yüzleri’ Programda her hafta Anadolu’nun bir köşesindeki sıcak bir yüz, bütün yönleriyle tanıtılıyor. Devamlı okurlarım hatırlayacaklardır. Daha önce de birkaç yazımda bu programdan söz etmiştim. İşte bu programı hazırlayan ekip, yine Silifke’ye geldiler ve konuğumuz oldular. Program yapımcısı ve yönetmeni Sema Dalgıç, görüntü yönetmenleri Atilla Temizkan ve Halil İbrahim Özcan’dan oluşan ekip, Silifke’de ve komşu ilçe Mut’ta iki program çekimi yaptılar. ‘Anadolu’nun Sıcak Yüzleri’ isimli programı yapan ekibe ben de ‘TRT’nin sıcak yüzleri’ diyorum. Kültürümüzün araştırılmasına, gün yüzüne çıkarılmasına ve tanıtılmasına hizmet eden, idealist, yurtsever ve alçakgönüllü bir ekip. Yurdumuzu karış karış dolaşarak, kültüre ve sanata sevdalı insanları buluyorlar ve onların düşüncelerini, emeklerini, yaşadıkları yörenin kültür ve sanat hayatına katkılarını bir oya gibi işliyorlar. Silifke’de bu kez beni çekmeyi uygun görmüşler. Yıllardır yürüttüğüm ‘Köy Müzeleri ve Kütüphaneleri Projesi’ni detaylı olarak çektiler. 2004 yılında Silifke’nin Kavak köyünde başlayan ‘Köy Müzeleri ve Kütüphaneleri’ kurma süreci, Kabasakallı, Kırtıl, Balandız, Çatak ve İmamuşağı köyleri ile devam etmişti. Ayrıca, memleketim Şebinkarahisar’ın Bayhasan köyünde de bir müze ve kütüphane kurmuştum. Şimdi de, yine Silifke’nin Çaltıbozkır köyü ile Mut’un Göksu beldesinde müze ve kütüphane kurma çalışmalarım devam ediyor. TRT ekibi, hem bu güne kadar kurmuş olduğum köy müze ve kütüphanelerinde, hem de kuruluş hazırlıklarını devam ettirdiğimiz köylerde çekimler yaptılar. Yok olmakta olan tarihi ve kültürel değerlerimizin yaşatılmasına hizmet eden ‘Köy Müzeleri ve Kütüphaneleri Projesi’nin topluma duyurulması ve bu doğrultudaki örneklerin artması için böyle programlara çok ihtiyaç var. TRT ekibi ayrıca, kurucularından birisi olduğum ve 2005 yılından bu güne Silifke’de faaliyette bulunan Taşeli Doğa Gezginleri Grubu’nun (TADOG) yürüyüşlerinden de görüntüler çektiler.

Komşu ilçemiz Mut’ta ise, önerim üzerine Göksu beldesinde yaşayan Hüseyin Cılız’ı tanıtan çekimler yapıldı. Hüseyin Cılız, yaşadığı Göksu beldesinin Köprübaşı mahallesinde kültürel değerlerin yaşatılması için çabalayan bir insan. Birlikte Köprübaşı mahallesine bir müze ve kütüphane kurulmasına önderlik ediyoruz. Mahallede bulunan cemevi binasının uygun bir bölümünü, müze ve kütüphane haline getiriyoruz. Hüseyin Cılız, ayrıca sazıyla, sözüyle ve oyunlarıyla da yöre kültürüne katkıda bulunuyor. Hüseyin Cılız’ın bir başka yönü de derlemeciliği. O, bu güne kadar kulaktan kulağa aktarılan deyişleri, nefesleri araştırarak kayıt altına alıyor. İşte böylesine güzel uğraşılar içinde olan Hüseyin Cılız da, ‘Anadolu’nun bir sıcak yüzü’ olarak TRT izleyicisine tanıtılacak.

Programın Silifke’de çekilen bölümü TRT AVAZ kanalında 10 Haziran 2010 tarihinde saat 21.00’de, Mut’ta çekilen bölümü ise 24 Haziran 2010 tarihinde saat 21.00’de yayınlanacak.

 

METİN KÖMBE

01-06-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

02-06-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE  

28
0
0
Yorum Yaz