ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ (2)

2010-06-01 14:51:00

İzmir’de bulunan Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği’nden ve bu derneğin yürüttüğü ‘Atatürk Çocukları Kütüphanesi’ projesinden birkaç yazımda söz etmiştim. İki hafta önce de bu derneğe bir mektup göndermiş ve bir öneride bulunmuştum. Önerim şuydu: “Bu güne kadar hizmete soktuğunuz ve ileride açmayı düşündüğünüz kütüphane binaları fiziken uygun ise, bir bölümünde de köy müzesi oluşturursanız hem aydınlanmaya, hem de yok olmakta olan tarihi ve kültürel değerlerin korunmasına hizmet etmiş olursunuz.”

Mektubuma hemen yanıt geldi. Dernek Başkanı Mesut Tim imzalı mektupta şunlar yer alıyor: “Öneriniz gerçekten güzel. Ancak bizler şu an İzmir ve civarındaki ilçelerde kütüphane açacak köy bulmakta bile zorlanıyoruz. İnsanlarımız yaptığımız bu çalışmalar sonrasında bir şeyler olacakmış gibi bir hisse sahipler. Bir çıkarımız olacağını düşünüyorlar. Ki biz bu çalışmaları derneğimizden başka hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın yapıyoruz. Kısmet olursa bu yaz, kütüphane açtığımız köylere yazar ve şair dostlarımızla hafta sonu konaklamalı ziyaretlerde bulunup, bazı etkinlikler yapacağız. Ve bu arada, sene sonuna kadar hemen hemen her ay bir köy kütüphanesi açılışı yapacağız. Şimdiden 2011'in planlarını yapmaya başladık. Gönül ister ki, sizin ve bizim yaptığımız çalışmaları diğer illerde de özellikle edebiyatla uğraşan emekli öğretmenler örnek alsın ve kendi çevrelerinde uygulasınlar. Bunu hayata geçirmek biraz zaman alacak biliyorum. O yüzden sabırla çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız... 17-25 Nisan 2010 tarihleri arasında İzmir, TÜYAP Kitap Fuarı'nda standımızda olacağız. Yolunuz düşerse bekleriz.”

Bu güne kadar 10 köy kütüphanesi açan dernek, ‘Atatürk Çocukları’ konulu bir şiir yarışması düzenlemiş. Dernekten gelen bir başka mektupta ise bu yarışma ile ilgili bilgiler yer alıyor.

“Bu sene dernek olarak farklı çalışmalara imza atacağız. Bunun ilkini TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapacağımız ödül töreni ile taçlandırıyoruz. Kütüphane açtığımız köylerdeki çocuklarımızın katılımıyla ‘Atatürk Çocukları’ konulu şiir yarışması düzenledik. 23 Nisan 2010 Cuma günü saat 15.45 – 16.45 arasında TÜYAP Kitap Fuarı 1 Nolu Konferans salonunda yapacağımız ödül töreninde dereceye giren 10 çocuğumuza çeşitli ödüller verilecek. Her bir çocuğa etkinliklerimize katılan yazar – şairler ödüllerini verecekler ve kendi kitaplarını da imzalayacaklar. Ödül töreni sonrasında çocuklarla fuardaki bazı çocuk kitabı yazarlarıyla söyleşi yaptırılacak ve imzalı kitapları alınacaktır. Amacımız; ‘Atatürk Çocukları Kütüphanesi’ adı altında daha çok köy kütüphanesi açmak ve bu kütüphanelerden faydalanan çocuklarımızın da daha bilgili, bilinçli, soran, sorgulayan insanlar olma yolunda bir adım atmasını sağlamaktır. 2010 yılında açacağımız kütüphanelerden biri 16 Haziran 2010 tarihinde Torbalı, Korucuk köyünde 19 Ocak 2010 günü aramızdan ayrılan Dinçer Sezgin onuruna açılacak. Bir diğeri de 13 Kasım 2010 tarihinde Salihli, Gökeyüp beldesinde, 13 Kasım 2007 tarihinde aramızdan ayrılan Köy Enstitülü Haşim Kanar onuruna açılacaktır.”

İzmir’de laf değil iş üreten, köylerde aydınlanma meşaleleri yakan değerli insanları yürekten kutluyorum. Böylesine güzel çalışmaların yurdumuzun diğer yörelerinde de yapılmasını diliyorum.

 

METİN KÖMBE

27-04-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

28-04-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

 

1
0
0
Yorum Yaz