ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ

2010-06-01 14:33:00

Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan ‘Köylere Kütüphane’ başlıklı yazımda İzmir’de faaliyet yürüten bir dernekten söz etmiştim. Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği, ‘Atatürk Çocukları Kütüphanesi’ adıyla köylere kütüphaneler kuruyor. Bu dernekle temas kurarak, yıllardır yürüttüğüm ‘Köy Kültür Evleri (Köy Müzeleri ve Kütüphaneleri)’ isimli projemi onlarla paylaşacağımı belirtmiştim. Bu konuyu biraz ihmal ettim. Ben onlara ulaşmayı düşünürken, onlardan bir e-posta aldım. Yeni bir kütüphanenin açılışını müjdeleyen mesaj şöyleydi: “Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği tarafından kurulan ‘Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’nin 10.su, İzmir’in Seferihisar ilçesinin Orhanlı köyünde açıldı. Açılışa İzmir’den 50 civarında dernek üyesi, yazar-şairler ve kitap dostları katıldı. Seferihisar Belediyesi’nin davetlisi olarak da Can Dündar açılışta idi. İzmirli şair-yazarların şiirlerini seslendirmeleri, minik kemancı kızımız Damla Turan’ın konseri, Orhanlı köyü halk oyunları ekibinin gösterileriyle bir festival havası şeklinde geçen açılış sonrası, Belediye Başkanı M. Tunç Soyer ile kütüphaneyi gezen Can Dündar, kütüphaneye hayran kaldı. Dernek Başkanı Mesut Tim, Can Dündar’a raflarda mevcut olan kitaplarını kütüphane adına imzalattı. Bu sene sonuna kadar en az 5 köy kütüphanesi daha kurmak istediklerini söyleyen Mesut Tim, bu kütüphanelerden birinin Dinçer Sezgin onuruna, bir diğerinin ise Haşim Kanar onuruna açılacağını sözlerine ekledi.”

Evet, bu mesajı alır almaz hem sevindim, hem de böylesine güzel çalışmalar yapan insanlarla temas kurmakta geç kaldığım için kendime kızdım. Derhal oturdum ve aşağıdaki mektubu yazdım. “Mesut bey merhaba. Size çok gecikerek yazdığım için özür diliyorum. Şubat ayında aldığım bir e-posta ile derneğinizden haberim oldu. ‘Türkiye’yi Atatürk Çocukları Kütüphaneleri ile donatacağız’ şeklindeki çok anlamlı bir amaç için çaba sarfettiğiniz için sizi kutluyorum. Ben de 2002 yılından bu yana benzer bir çalışma yürütüyorum. Bu güne kadar yedi adet köy kültür evi (köy müzesi ve kütüphanesi) ile bir adet köy misafirhanesi açılmasına önderlik ettim. Yaşadığım Silifke’nin (Mersin) 6 köyünde ve memleketim Şebinkarahisar’ın (Giresun) bir köyünde aydınlanma ateşleri yaktık. Şu anda Silifke’nin bir köyünde daha kültür evi (müze ve kütüphane) açma hazırlıklarımız sürüyor. Silifke ve Şebinkarahisar’da yayınlanan iki gazetede köşe yazarıyım.

Yeni açtığınız 10. kütüphaneden dolayı sizi kutluyorum. Bu arada size bir önerim olacak. Bu güne kadar hizmete soktuğunuz ve ileride açmayı düşündüğünüz kütüphane binaları fiziken uygun ise, bir bölümünde de köy müzesi oluşturursanız hem aydınlanmaya, hem de yok olmakta olan tarihi ve kültürel değerlerin korunmasına hizmet etmiş olursunuz. Yürütmekte olduğum ‘Köy Kültür Evleri Projesi’ni ekte değerlendirmenize sunuyorum.

Ülkemizin sizler gibi etrafına ışık saçan bireylere çok ihtiyacı var. Sizi tekrar kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Yurdumuzun her köşesinde bu tür örnek çalışmaların hızla artması gerekiyor. Cahilliği ve yoksulluğu ancak böyle yenebiliriz. Halkımızın aydınlanması ve kültürümüzün yaşatılması için kültür evlerine, müzelere ve kütüphanelere çok ihtiyaç var.

 

METİN KÖMBE

13-04-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

14-04-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

 

 

 

9
0
0
Yorum Yaz