BALANDIZ’DA ÜÇ MUTLULUK BİR ARADA

2011-01-24 13:34:00

Silifke’nin meşhur yaylalarından Balandız’da üç mutluluk bir arada yaşandı. On üç yıldır yaz aylarını geçirdiğim Balandız Köyü, Türkiye’ye örnek bir köy olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Havasıyla ve doğasıyla insanı büyüleyen Balandız, birbiri ardı sıra yaşama geçirdiğimiz projelerle de modern ve çağdaş bir köy haline geliyor. Üç yıl önce ilk yayla şenliğini düzenlemiştik. Bu ilk şenlikten önce de, geniş kapsamlı bir çevre temizliği yapmış ve köyü pırıl pırıl bir hale getirmiştik. Yine ilk şenliğimizde, ‘en güzel sokak’, ‘en güzel bahçe’ve ‘en güzel balkon’ yarışmaları düzenlemiştik.

Geçen yıl ise, Balandız Köyü Müze ve Kütüphanesi’ni yapmış ve düzenlediğimiz bir şenlikle hizmete açmıştık. Balandız Köyü Müze ve Kütüphanesi ve yanındaki şenlik alanı gerçekten görülmeye değer. Bırakalım köyleri, ülkemizin bir çok beldesinde ve ilçesinde bile böyle bir mekan yoktur.

Balandız Köyü Muhtarı Kerim Çelik, azalarımız ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Babacan’la birlikte el ele verdik, Balandız’ın ihtiyacı olan projeleri bir bir yaşama geçiriyoruz. Ben kendilerine yıllar önce şunu söylemiştim; “Arkadaşlar, yayla şenliğimizi geleneksel hale getirelim ve her yaz yapalım. Ama her şenliğimizde de, küçük ya da büyük bir projeyi mutlaka yaşama geçirelim.” Evet, arkadaşlarım önerimi kabul ettiler ve bu doğrultuda bu yıl çok güzel bir parkı hizmete açtık. Köyün girişinde bulunan, Gülnar yoluna cepheli içinde 53 yıllık bir taş çeşme olan alanı düzenleyerek, ‘Balandız Köyü Köprü Parkı’ adıyla hizmete açtık. Gerek köylülerimizin, gerekse de yoldan geçen yolcuların durup su içecekleri ve soluklanacakları bir mekan oldu.

Köprü Parkı’nın açılışından sonra, misafirlerimiz ve köylülerimizle birlikte, müze ve kütüphanemizin yanındaki şenlik alanına geçtik. Köyümüzün orta yerinde bulunan, yeşillikler içindeki titizlikle hazırlanmış şenlik alanımızda, güzel bir şenlik yaptık.

Parkımızın açılışı ve yayla şenliğimiz, yaşadığımız mutlulukların ikisini oluşturuyordu. Üçüncü mutluluğumuz ise, daha da anlamlı idi. Yaz başında, Balandız Köyü Muhtarlığı olarak, Silifke Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bilgisayar kursu başlatmıştık. Bilgisayar kursu, geçen yaz hizmete açtığımız Balandız Köyü Müze ve Kütüphanesi’nde gerçekleşti. Müze ve kütüphane projesinin ne kadar önemli olduğu, bu kursla bir kez daha ortaya çıktı. O aydınlanma yuvası, etrafına ışık saçtı ve saçmaya devam edecek. Genci, yaşlısı, erkeği, kadını, köylülerimiz ve yaylacılarımız burada bilgisayar öğreniyor. Kursun ilk dönemini bitirenlere, şenliğimiz esnasında sertifikalarını verdik. Kurs halen devam ediyor, okullar açılana kadar da devam edecek.

Evet, ‘Proje olmadan şenlik yok’ demiştim. Bu yıl, ‘Balandız Köyü Köprü Parkı’nı hizmete açtık ve bilgisayar kursunu gerçekleştirdik. Balandız’da yapacağımız daha çok iş var. Muhtarımızla, azalarımızla, kooperatifimizle, köylülerimizle ve yaylacılarımızla el ele vererek Balandız’ı Türkiye’ye örnek bir köy haline getireceğiz.

 

METİN KÖMBE

17-08-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

18-08-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

180
0
0
Yorum Yaz