ÇANAKKALE’YE MEKTUP

2011-01-24 13:46:00

Geçen haftaki ‘Ege İzlenimleri’ başlıklı yazımda, Çanakkale Şehitler Abidesi yanında gördüğüm ve canımı sıkan bir tabeladan söz etmiştim. Hem o tabela, hem de Çanakkale gezimiz sırasında tespit ettiğim diğer bazı konular ile ilgili olarak, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’ne bir mektup yazdım. Bu mektubu sizinle paylaşmak istiyorum.

“Geçtiğimiz Ağustos ayı sonlarında çıktığım Kuzey Ege gezisinde Çanakkale’yi ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı da gezdim. Tarihi değerlerimizin ve doğal güzelliklerimizin titizlikle korunması doğrultusunda gösterilen çabalardan dolayı çok mutlu oldum. Görevini hakkıyla yapan herkesi yürekten kutluyorum.

Gezi sırasında tespit ettiğim birkaç eksik ve yanlış noktayı değerlendirmenize sunuyorum.

1-Eceabat iskelesinde vapurdan indiğimde ilk sorduğum şey ‘Turizm Danışma Bürosu’ oldu. Ancak böyle bir büronun olmadığını söylediler. Bir büfeden bölgenin haritasını satın alarak yarımadayı dolaştık. Eceabat iskelesinde bir turizm-tanıtım bürosunun olmaması çok büyük eksiklik.

2-Birçok yerde yönlendirme tabelaları yetersiz.

(Bir örnek: Kabatepe’den Eceabat’a gelirken, Bigalı köyüne gidecekler için yönlendirme tabelası yoktur.)

3-OPET’in Gelibolu Yarımadası’nda yaşama geçirmiş olduğu ‘Tarihe Saygı Projesi’ gerçekten takdire şayan bir proje. Ben bu projeyi yıllardır basından takip ediyordum. OPET’e teşekkür ediyorum ve kutluyorum. Köyler birer örnek köy haline getirilmiş. Meydan, çeşme, yol düzenlemelerini ve köy müzelerini görünce insan, ‘yurdumuzun tüm köyleri böyle olmalı’ diyor. Bence bu projenin devamı getirilmeli ve Gelibolu Yarımadası’ndaki tüm köyler elden geçirilmeli. OPET’in projeyi yürüttüğü köylerde de rehabilitasyon çalışması köyün tümünde uygulanmalı. Elden geçirilmemiş sokak ve bina kalmamalı.

4-Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaret ederken gördüğüm bir tabela çok canımı sıktı. Üzerinde, “Bu alana Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde dünya barış elçileri olarak 18 Mart 2008’de 7 adet zeytin fidanı dikilmiştir. Her bir zeytin fidanı aşağıda isimleri yazılı ülkelerin barış elçileri tarafından ‘Barışın sürekli olması dileğiyle’ toprakla buluşturulmuştur” ibaresi yer alan tabelanın yeri burası olmamalı. Barışa ve zeytin ağacına kimsenin itirazı olamaz. Ancak AKP’nin bir projesi çerçevesinde,  Şehitler Abidesi’nin hemen yanına böyle bir tabelanın dikilmesi, kesinlikle doğru bir yaklaşım değil. Orası bir hatıra ormanı değil, şehitliktir. Gelibolu Yarımadası’nda, belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde çeşitli yerlere barış amaçlı fidanlar dikilebilir. Ancak her önüne gelen, şehitliğe fidan dikip, tabela asmamalı.

Tarihe ve doğaya çok daha titiz bir şekilde sahip çıkacağınız umuduyla, çalışmalarınızda başarılar diler, saygılar sunarım.”

20-9-2010 tarihinde e-posta yoluyla gelibolumpmud@mynet.com adresine gönderdiğim mektubuma bir haftayı aşkın bir süre geçmesine rağmen bir yanıt alamayınca, PTT yoluyla da göndermeye karar verdim. Mektubuma yanıt alırsam sizleri bilgilendireceğim.

 

METİN KÖMBE

29-09-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

01-10-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

 

 

111
0
0
Yorum Yaz