DERHAL SEÇİME GİDİLMELİ

2011-01-24 11:58:00

AKP iktidarda kalmaya devam ettiği sürece başımız beladan kurtulmayacak. PKK terörü iyice azdı. Başbakan Erdoğan, ‘PKK’nın arkasında kimin olduğunu biliyoruz’ diyor, ama açıklamıyor. PKK’nın arkasındaki güçlerin, ABD, AB ve İsrail olduğunu bilmeyen var mı? Erdoğan’ın bildikleri herhalde bunlar değil. O’nun bildikleri Uganda, Şili ya da Yeni Zelenda olmasın? Erdoğan’a göre, Barzani ve Talabani de PKK’nın arkasında değiller. Çünkü kısa bir süre önce Barzani’yi ayaklarına kırmızı halılar sererek karşılamışlardı.

PKK’nın ilk ortaya çıkışından bu yana hayat alanı bulduğu yerler Irak ve Suriye’ydi. Suriye’ye karşı geçte olsa takındığımız kararlı tutum, bu devletin PKK’ya mesafeli durmasını sağladı. Bunu Irak’a karşı yapamadık. Turgut Özal döneminde, ‘Sen benim kürdümü desteklersen, bende senin kürdünü desteklerim’ şeklinde çok yanlış bir politika izlendi. Barzani ve Talabani baş tacı edildi. Yollarına kırmızı halılar serildi, ceplerine kırmızı pasaportlar konuldu. Saddam yönetimine karşı kışkırtıldılar. Peşmergelere askeri eğitim, cephane ve parasal destek sağlandı. Güya Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı mücadelesine yardım edeceklerdi. Tam tersini yaptılar. Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun anılarında bunlar çok detaylı olarak anlatılıyor. Kısacası, Türkiye’nin Barzani ve Talabaniye verdiği tüm destekler PKK’ya gitti.

Türkiye’ye karşı mücadele eden terör örgütlerinin kendi topraklarında barınmasına müsaade eden devletlere karşı caydırıcı bir ders vermediğimiz sürece, daha çok şehit veririz, daha çok ocaklar söner.

PKK’nın arkasındaki güçlerin kimler olduğu belli; Barzani, Talabani, Irak Yönetimi, İsrail, ABD ve AB.Tüm bunlara karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin ciddi, kararlı bir tutum sergilemesi gerekiyor. Bunu yapacak olan da Cumhuriyet hükümetidir. AKP ve ondan önceki iktidar olan partiler bunu beceremediler. 30 yılda çok büyük bedeller ödedik. Hala da ödemeye devam ediyoruz. Fatura daha da ağırlaşmadan derhal erken seçim kararı alınmalı. Ülkemizi selamete çıkaracak halkçı, devletçi, milli bir hükümet kurulmalıdır. Bu nokta da CHP ve MHP’ye büyük görevler düşüyor. Lafla milliyetçilik, halkçılık ve yurtseverlik olmaz. AKP’yi iktidardan indirmek için bu iki partinin yapacağı çok şey var. Sabah, akşam AKP’yi eleştirmekle şehit sayısı azalmıyor. ‘Canım biz muhalafetiz, başka ne yapabiliriz’ demeye hakları yoktur. Yapacakları çok şey var. Halkı aydınlatıp, ikna ederek AKP iktidarına son vermeliler.

METİNKÖMBE

29-06-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

30-06-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

 

2
0
0
Yorum Yaz