ERMENİ SOYKIRIMI ULUSLARARASI BİR YALANDIR

2010-04-07 18:57:00

Yüz yıl önce, emperyalistlerin aç kurtlar gibi saldırdığı ülkemizde kan gövdeyi götürüyordu. Yüz yıllar boyu birlikte yaşadığımız Ermeniler ve Rumlar, emperyalist orduları ile birlikte hareket ederek Türkleri katlediyordu. Peki, Türkler ne yapıyordu? Hem emperyalist ordulara, hem de içerdeki işbirlikçi Ermeni ve Rum çetelere karşı savaşıyordu. Yani vatanını savunuyordu. Neyle savunuyordu? Topla, tüfekle, dişle, tırnakla…

Evet, işin özü budur. Biz vatanımızı savunduk ve binlerce şehit verdik. Emperyalist ülkeler, Osmanlı Devleti’ni ortadan kaldırmak için dört bir taraftan saldırıyorlar. Ermenileri ve Rumları çeşitli vaatlerle kışkırtarak katliamlar yaptırıyorlar. Vatanını savunmak için savaşanları ise soykırım yapmakla suçluyorlar. Bu hangi mantığa, hangi yasaya, hangi anlayışa sığar? Bunu anlamak mümkün mü?

Uzun yıllardan beri, ABD ve Avrupa ülkeleri parlamentolarında sürekli ‘Ermeni Soykırımı’ tasarıları gündeme getiriliyor. Tarihi gerçekler çarpıtılarak dünya kamuoyuna aktarılıyor. Son olarak da, ABD Temsilciler Meclisi’nin bir komisyonunda ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısı kabul edildi. Bilindiği gibi, İsviçre’de ‘Ermeni soykırımı yalandır’ demek suç. Hatırlanacağı üzere, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İsviçre’de ‘Ermeni Soykırımı Uluslararası Bir Yalandır’ dediği için yargılandı. O’nu İsviçre hapse atamadı ama Tuncay Güney denen bir sahtekarın ifadesi üzerine ülkemizde hapse atıldı. Doğu Perinçek’in hapse atılmasına, emin olun ki en çok ‘Ermeni soykırımı yalanı’nı savunan Ermeniler ile İsviçre’deki savcı sevinmişlerdir.

AKP Hükümeti, bütün uyarılara rağmen Ermenistan’la bir takım protokoller yaptı. Sınırlarımızı tanımayan, topraklarımızda gözü olan bir Ermenistan’la neyin protokolünü yapıyorsunuz. Komşusu Azerbaycan’ı işgal eden ve hunharca katliamlar yapan bir Ermenistan’la nasıl yakınlaşma sağlıyorsunuz? Geçin bunları geçin…

Ermenistan kendi özgür iradesiyle hareket eden bir ülke değil. Emperyalist batı ülkelerinde yaşayan ve bu ülkelerin karar merkezlerinde çok etkili olan Ermenilerin güdümünde bir ülke. Batıda yaşayan Ermeniler o kadar etkililer ki, Türkiye gibi büyük ve güçlü bir ülke aleyhine kararlar aldırabiliyorlar. Peki, biz ne yapıyoruz? Kararlı bir duruş sergiliyebiliyor muyuz?

Eğri oturup, doğru konuşalım. Son altmış yıldır ülkemizi yönetenler, hemen hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da sınıfta kaldılar. Ülkemizin gücünü dosta, düşmana gösteremediler.

Ermeniler boşuna uğraşmıyorlar. Yüz yıldır bıkıp usanmadan soykırım yalanını gündemde tutuyorlar ve dünyaya kabul ettirmeye çalışıyorlar. Bu konuda başarılı olurlarsa sırada diğer talepleri var. Tazminat ve Toprak…

Sakın ola ki, “Ermeniler, istedikleri kadar batı ülkelerinin parlamentolarından ‘Ermeni soykırımı’ olmuştur şeklinde karar çıkartsınlar, ne önemi var” demeyelim. Son günlerde basında bazı yazarların konuya böyle yaklaştıklarını okuyorum. Bu çok tehlikeli bir tutum. Devletlerin ömrü insan ömrü gibi kısa değil. Ermenilerin bu ısrarcı ve sabırlı mücadelelerine karşı, biz de en az onlar kadar sabırla politikalar geliştirip uygulamalıyız.

 

METİN KÖMBE

16-03-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

17-03-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

0
0
0
Yorum Yaz