HİLESİZ SEÇİM

2010-06-01 14:42:00

Hemen hemen her seçimde hile yapıldığı ileri sürülür. Seçimlerin ardından çöp tenekelerinden çıkan oy pusulalarını hatırlarsınız sanırım. Dürüst, hilesiz seçim sonuçları için tüm siyasi partilere büyük görevler düşüyor. İzmir CUMOK’tan (Cumhuriyet Okurları) gelen ve hilesiz seçim için siyasi partilerin yapması gerekenleri anlatan bir e-postayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Referandumda ve genel seçimlerde hilesiz seçim istiyoruz. Oysa hile yapmayı planlayan için hile yapılamayacak seçim yoktur. ‘Suç, her zaman sizden bir adım önde gider.’ Dolayısıyla dünyanın en güvenlikli seçim sistemi bile suç’un (hile yapmayı göze alanın) bir adım arkasındadır. Kilit dosta karşıdır düşmana değil! O halde ne yapabiliriz? Seçim sonuçlarının teyidini yapmanın çok basit bir yolu vardır. Bu yol: Seçim sonuçlarının partiler tarafından - kendi il, ilçe ve genel merkezlerinde – bizzat tutulması yoludur. Nasıl?      

1-Türkiye’de ki her seçim sandığında, bütün partilerin temsilci bulundurma hakkı vardır.

2-Sandık başkanları, seçim kanunu gereğince her parti temsilcisine sandıktan çıkan kesin sonucu belirten ‘resmi bir kağıt’ vermek zorundadır.

3-Kağıdı alan parti temsilcisi bunu parti  ilçe teşkilatına verir.

4-Parti ilçe teşkilatında, o ilçede oy kullanılan bütün sandıkların temsilcilerinden gelen resmi kağıtlardaki  bilgiler, uygun bir program (excell) yüklü olan önceden hazır edilmiş bir bilgisayara girilir. Her bir parti için toplam alınır. Bu toplamlar  il  parti  teşkilatına gönderilir.

5-Parti il teşkilatlarına gönderilen bu sonuçlar, tüm partiler veya en azından barajı aşacağı tahmin edilen 4 parti için, il örgütünü oluşturan tüm ilçelerin tek tek yazılı olduğu ve yine önceden hazır edilmiş uygun bir excel programı yüklü olan bilgisayara girilir ve  her parti için toplamı alınır. Bu toplamlar bir taraftan da internet vasıtasıyla genel merkeze gönderilir.

6-Parti genel merkezlerinde tüm illerden gelen sonuçlar, yine uygun bir excell programı yüklü bilgisayarlara girilir ve yazılım her partinin 81 ilde aldığı oyun toplamını otomatik olarak an be an verir. Artık çıkarılacak milletvekilleri sayılarını bulmak kolaydır

YSK’nın açıklayacağı sonuçlara bir hile karışmışsa, yanlışlık yapılmışsa, yanlışı kolayca tespit etmek ve belgelere dayalı olarak anında itiraz etmek kolaydır. Yapılan öz olarak;

Nasıl YSK,  resmi kağıtlardan yola çıkarak sonuçları bilgisayarlı seçim sistemi vasıtasıyla kendine aktarıyorsa, benzerini partilerin de,  sonuçları kendilerine, ancak bu kez kendi ilçe ve il örgütleri vasıtasıyla  aktarması işlemidir. YSK’nın açıkladığı sonuçların  sağlamasını yapma, kontrolü ve teyidi işlemidir. Çok basittir! Ancak kolay değildir! Çünkü;

1-Partilerin mutlaka her sandıkta 2 temsilcisi bulunması gerekir.

2-O 2 temsilcinin  mutlaka “o resmi kağıdı” almaları  gerektiği ve bunun kanuni hakları olduğunu bilmeleri gerekir.

3-O iki temsilciden biri mutlaka sandık başkanıyla seçim kuruluna- sonuçların teslimi için- giderken, diğerinin, sandık başkanının  kanunen vermek zorunda olduğu “o resmi kağıdı” süratle ve mutlaka ilçe teşkilatına  götürmesi gerekir.

4-Sandık temsilcilerinden gelen raporları da, ilçe ve il örgütleri titiz ve süratli bir çalışma ile genel merkeze iletmesi gerekir.”

Evet, siyasi partiler seçim sonuçları ile ilgili olarak şikayetçi olmadan önce, yukarıda anlatılan adımları harfiyen yerine getirmeliler. Sandığa sahip çıkmak, büyük oranda hilenin önünü keser.

 

METİN KÖMBE

20-04-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

21-04-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

 

 

3
0
0
Yorum Yaz