İMAMUŞAĞI KÖYÜ MÜZE VE KÜTÜPHANESİNE KAVUŞTU

2010-04-07 19:15:00

Köy müzeleri ve kütüphaneleri zincirine bir halka daha ekledik. Silifke’nin İmamuşağı köyünün Boğsak mahallesinde bulunan ve yıllardır kullanılmayan eski okul binasını, komple  tadilatını yaparak müze ve kütüphane haline getirdik. İmamuşaklılar bu projeye, okulun yerini bağışlayan merhum Mustafa Şakir Şeker’in adını verdiler. Bu örnek davranışlarından dolayı kendilerini kutluyorum. İmamuşağı köyüne müze ve kütüphane yapma süreci, 05-01-2008 tarihinde İmamuşaklılar Derneği’ne ve köy muhtarlığına yazdığım mektup ve verdiğim proje dosyası ile başlamıştı. İmamuşaklılar Derneği  Başkanı değerli dostum Ahmet Dölekoğlu, o andan itibaren projeye çok sıcak bakmıştı. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı, çalışmalar ağır aksak yürüdü. Nihayetinde projeyi tamamlayarak 21 Mart 2010 Pazar günü bir bahar şenliği ile hizmete açtık. Projenin gerçekleştirilme sürecinde, Silifke Kaymakamlığı, Silifke Belediyesi, Taşucu Belediyesi ve hayırsever kişi ve kuruluşlardan katkılar aldık. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Diğer müze ve kütüphane projelerinde olduğu gibi tam bir dayanışma örneği sergilendi.

İmamuşağı Köyü Müze ve Kütüphanesi Silifke’de yaşama geçirdiğimiz altıncı köy müzesi ve kütüphanesi oldu. 2 Ekim 2004 de Kavak Köyü ile başlayan süreç, Kabasakallı, Kırtıl, Balandız ve Çatak’la devam etmişti. Şebinkarahisar’ın Bayhasan köyünde açtığımız müze ve kütüphaneyi de ilave edersek, şu ana kadar toplam yedi köyümüzde bu projeyi gerçekleştirmiş olduk. Sırada Silifke’nin Çaltıbozkır Köyü var. Muhtarımız Mehmet Karazor’la çalışmalara başladık. Sanıyorum önümüzdeki yaz onu da hizmete açacağız.

İmamuşağı Köyü Müze ve Kütüphanesi’ni açmakla aslında projenin yarısını gerçekleştirdik. Asıl olan, onu yaşatmak ve işlevsel hale getirmektir. Deniz kıyısında turistik bir mahallede bulunmasından dolayı, yerli-yabancı turistlerin çok ilgi göstereceği bir yer olacak. Müze ve kütüphanenin yan tarafında yer alan eski lojman elden geçirilerek pansiyon ve kafeterya haline getirilmeli. Yazın burası çalıştırılırsa, köye bir gelir kaynağı yaratılmış olur. Yine düzenlediğimiz bahçede düğün, nişan, eğlence, yemek v.b. etkinlikler yapılabilir.

İmamuşaklılar Derneği ve köy muhtarlığı, el ele vermeli ve aşağıdaki faaliyetleri yürütmeli:

-Bilgisayar kursu

-Yabancı dil kursu

-Turizm temel eğitimi

-El sanatları kursu

İmamuşağı köyünün geleceği turizmde. Organik tarım, hayvancılık ve balıkçılık da ihmal edilmemeli. İmamuşağı Köyü Müze ve Kütüphanesi, geçmişi yaşatan, geleceğe de ışık saçan bir kültür yuvası olmalı.

 

METİN KÖMBE

30-03-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

31-03-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

  

22
0
0
Yorum Yaz