KAVAK KÖYÜ MÜZE VE KÜTÜPHANESİ

2007-01-18 08:38:00

Kavaklı dostum Ali Usta (nam-ı diğer Mimar Ali), gece geç vakit, ailesi ile Avşar’dan Silifke’ye dönüyorlarmış. Çocuklar araba yürür yürümez arka koltukta uyumuşlar. Ali Usta’ya da bir ağırlık çökmüş. Ali Usta’yı uyutmamak gibi bir görevi olan eşi Sakine Hanım’dan da, ses seda çıkmayınca, Ali Usta uyumamak için bir yöntem bulmuş ve aralarında şöyle bir diyalog gelişmiş:

Ali Usta- Sakine, kazağın var mı?

Sakine Hanım- Var.

Ali Usta- Benim de var.

Ali Usta- Sakine, ayakkabın var mı?

Sakine Hanım- Var.

Ali Usta- Benim de var.

....

Ali Usta- Sakine, anan var mı?

Sakine Hanım- (Uyumak isteyen ve arka arkaya gelen sorulara sinirlenen Sakine Hanım, hazır cevaplılığını gösterir) Benim anam, manam yok. Ben makine cüllüsüyüm.

Basmışlar kahkahayı. Bunun üzerine uyku falan kalır mı!

Evet, bir Ali Usta’yla, Sakine Hanım değil ki, Kavaklı dostlarımın hepsi bir alem... Hepsi hazır cevap ve yetenek makinesi. Hangi birisini anlatayım...

İşte bu Kavaklı dostlarım, şimdi de harika bir projeye imza atmak için kolları sıvadılar. Yaklaşık 4 yıl önce Silifke’de dernek kurduklarında, doğal olarak çok heyecanlıydılar ve tereddütleri vardı. Geçen süreç içerisinde, o kadar güzel şeyler gerçekleştirdiler ki, herkes onlara hayran kaldı ve alkışladı. Kavaklı dostlarım, birkaç sene önce kendilerine önerdiğim ‘Köy müzesi ve kütüphanesi’ projesini hayata geçirecekler. Bu maksatla çeşitli kişi ve kuruluşlara bir mektup gönderdiler. Bu mektubun bir bölümünü siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum ve katkıda bulunmanızı rica ediyorum.

“.... Taş evlerimiz, kavak ağaçlarımız, suyumuz ve de bugüne kadar ülke yönetiminde görev alan insanlarımızla gurur duyuyoruz. Yaz gelince köyümüz daha da şenlenir. Silifke’den, Mersin’den ve yurdumuzun diğer yörelerinden Kavaklılar, köylerine akın ederler. Ne de iyi ederler, köyümüze renk katarlar. Şimdi köyümüz için bir projemiz var:Taşımalı eğitim uygulamasıyla birlikte boşaltılan köy okulumuzu, binasından bahçe duvarına kadar baştan aşağı elden geçirerek, köy müzesi yapacağız. Kenarından şırıl şırıl su akan bahçesini de, ağaçlarla, çiçeklerle süsleyip, köy yaşamında eskiden beri kullanılan alet ve edavatlarla donatarak açık hava müzesi haline getireceğiz. Ayrıca, öteden beri okumaya, yazmaya meraklı olan insanlarımız için, özellikle de çocuklarımız için, bir kütüphane oluşturacağız. Böyle bir projede, umarız ki katkılarınızı bizden esirgemeyip, ‘rafta bizimde bir kitabımız bulunsun’ diyeceksiniz. Katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz ve canı gönülden sizleri köyümüze davet ediyoruz.”

30-06-2004 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

                                       Kavak Köyü

 

 

265
0
0
Yorum Yaz