SARTAVUL VE YEŞİLYURT İZLENİMLERİ

2008-09-27 16:40:00

Geçen hafta, gazetemizin yazarlarından değerli dostum Celal Üçyıldız’ın daveti üzerine, Mut’un Sartavul yaylasına gittim. Celal ağabey, kışları Taşucu’nda, yazları ise Sartavul’da oturuyor. Öyle bir iki aylık yaylacılardan değil, en az dört ay Sartavul’da kalıyor. Ne zaman ki, gündüz soba yakma ihtiyacı hissediyor, o zaman yayladan sahile iniyor. Sartavul, Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan önemli bir geçit ve yayla. Ben bu güne kadar, Sartavul’un bir köy olduğunu zannediyordum, ancak köy değilmiş. Mut Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren bir yerleşim yeriymiş. İlk bakışta, çatılı, bakımlı evlerin ve et lokantalarının göze çarptığı Sartavul’da, çevrenin adeta bir çöplüğe döndüğünü görünce çok üzüldüm. Mut Belediyesi, maalesef hiçbir yere çöp bidonu koymamış. Herkes çöpleri etrafa rasgele atmış. Olacak şey değil. Bu ne vurdumduymazlık? Celal ağabeye, geçenlerde Balandız’da yaptığımız çevre temizliğinden söz ettim. Benzer bir temizliğin de, Sartavul’da oturanlar tarafından yapılması gerektiğini söyledim.

Yıllardır yürütmekte olduğum, ‘Köy Müzeleri ve Kütüphaneleri’ isimli projeme çok ilgi gösteren Celal ağabey, daha önce yaptığımız sohbetlerde, Mut’un Yeşilyurt Köyü’ne de müze ve kütüphane kurabileceğimizi söylemişti. Yeşilyurt Köyü Muhtarı Zeynel Yıldız’la konuyu konuşmuş. Muhtarın projeye ilgi duyması üzerine, birlikte Yeşilyurt Köyü’ne gittik. Sartavul’dan Yeşilyurt’a giderken, Dandı ormanlarının içinde keyifli bir yolculuk yaptık. 1970’li yıllarda dikilen katran ağaçları, serpilip büyümüşler ve doyumsuz bir görüntü oluşturmuşlar.

Yeşilyurt Köyü’ne vardığımızda, Celal ağabeyin daha önceden sözünü ettiği düğün hazırlıkları başlamıştı. Bir tarafta kazanlarla düğün yemekleri pişiriliyor, diğer tarafta yöresel çalgı ekibinin eşliğinde oyunlar oynanıyordu. Muhtar Zeynel Yıldız ile buluştuk ve müze ve kütüphane yapacağımız eski okul binasını inceledik. Muhtar Yıldız’a, hazırlamış olduğum ‘Köy Müzeleri ve Kütüphaneleri Projesi’ dosyasını verdim ve projeyi detaylı bir şekilde anlattım. Geleneklerimize sahip çıkan, yeniliklere de daima açık olan Yeşilyurt Köyü’ne, müze ve kütüphane kurmak için girişimlerde bulunmayı kararlaştırdık. Yeşilyurt,  Mut’a çok yakın mesafede bir köy. Mut’un Karaman çıkışından hemen sağa dönülüyor ve 3 km. sonra köye varılıyor. Köyün yakınında tarihi mekanlar ve doğal güzellikler de yer alıyor. Antik Sinobuç ören yeri köyün 3 km. kuzeyinde, ünlü Karaekşi mesire yeri de  1,5 km. doğusunda bulunuyor. Mut’a yakınlığı, Sinobuç ve Karaekşi gibi tarihi ve doğal güzelliklere bu köyden gidiliyor olması, Yeşilyurt Köyü Müze ve Kütüphanesi’ni daha da anlamlı hale getiriyor. İnanıyorum ki, Yeşilyurt Köyü Müze ve Kütüphanesi’ni en kısa zamanda kuracağız ve Mut’un diğer köylerine örnek oluşturacağız.

 

30-07-2008 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

 

  

21
0
0
Yorum Yaz