SÖZCÜ: CUMHURİYETİN GÖZCÜSÜ

2010-06-01 23:01:00

Halkı objektif bir şekilde bilgilendiren çok az sayıda gazete ve televizyon var. Sayıları (yurt geneline dağıtımı yapılan ve yayın yapan) maalesef iki elin parmaklarını geçmiyor. Yanlı haber ve yorumlarıyla halkın kafasını karıştıran, uyutan ve kandıran gazete ve televizyon sayısı ise yüzlerce. Ayakları yurt topraklarına basmayan, Amerikancı, AB’ci medyanın yarattığı patırtı ve gürültü ortamında, yurtsever, Atatürkçü basın yayın organlarının sesi yeteri kadar duyulmuyor. Ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar ancak halkın çoğunluğuna ulaşamıyorlar. Atatürk devrimlerini, Cumhuriyetin kazanımlarını savunan gazetelerden birisi de Sözcü gazetesi. “Cumhuriyetin gözcüsü” sloganıyla yayınlanan gazetede çok değerli yazarlar var. Gözlerini budaktan sakınmadan haksızlıklarla, yolsuzluklarla mücadele ediyorlar. Emin Çölaşan, Necati Doğru, Mehmet Türker, Vural Savaş, Yekta Güngör Özden, Aytun Çıray, Ufuk Söylemez ve diğer yazarlar, her gün halktan yana, Cumhuriyetten yana, Atatürk’ten yana yazılarıyla hukuksuzluğa, gericiliğe ve baskılara karşı dimdik duruyorlar. Sözcü gazetesinin tirajı da her geçen gün artıyor.

Önce Emin Çölaşan’ın, daha sonra da Necati Doğru’nun katılımı ile Sözcü gazetesi yıkılmaz bir kale haline geldi. Sözcü gazetesi, AKP iktidarının bütün kirli çamaşırlarını korkusuzca ortaya döküyor. Tabii ki, gazetenin bu tavrı AKP’lileri çok sinirlendiriyor. Son olarak İstanbul İl Genel Meclisi toplantısında Sözcü gazetesini parçalayıp yere atmışlar. Bu çirkin olayı, Sözcü gazetesi yazarı Mehmet Türker 7-5-2010 tarihli yazısında şöyle anlatmış: “İstanbul İl Genel Meclisi’ndeki olay, ‘İsmet Paşa kim, sen kimsin’ başlıklı yazımdan çıktı. AKP’li üyeler, ‘Yazıda hakaret var’ diyerek o yazıyı okuyan CHP’li üyeye saldırdılar. Başbakan’ın her defasında ‘hakaret var’ diyerek, dava açtığı, çoğu da yargıdan dönen diğer eleştiri yazılarında olduğu gibi. Herhalde Başbakan’ı İsmet Paşa ile mukayese bile edilemeyecek bir konumda görmem, hakaret sayılmış. CHP’li hatibi konuşturmadılar, yazıyı okutmamak için gazeteyi parçaladılar. Ne oldu? Sözcü, bu gün net satışı 160 bin olan büyük bir gazete. Her gün 1 milyonu aşkın kişi Sözcü okuyor. İl Genel Meclisi’nin AKP’li üyeleri Sözcü’yü parçalayarak buna engel olabilirler mi? Olsa olsa, gerçekleri yazan Sözcü’den hınç alma duygusuyla kendilerini tatmin edebilirler.”

Gazetenin yazarlarından Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden ile Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş ise hukuku ayaklar altına alanlara hukuk ve demokrasi dersleri veriyorlar. Cumhuriyet hukukunun yerini şeriat kurallarının almaması için halkı uyarıyorlar ve bilinçlendiriyorlar.

Yandaş medya ne kadar uğraşırsa uğraşsın. Güneş balçıkla sıvanmaz. Sözcü ve onun gibi objektif ve yürekli basın yayın organları olduğu müddetçe, mumları yatsıya kadar yanacaktır.

 

METİN KÖMBE

11-05-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

12-05-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

 

 

4
0
0
Yorum Yaz