TADOG RAPORU

2012-12-25 00:36:00

 

Taşeli Doğa Gezginleri Grubu’nun (TADOG) faaliyetlerinden uzun süredir söz etmiyorum. Yazılarımı düzenli okuyan okurlarımız sanırım merak etmişlerdir. Silifke’de 2005 Nisan’ında bir arkadaşımla kurduğumuz TADOG, doğa yürüyüşlerini sürdürüyor. Yazın aşırı sıcaklardan dolayı ara verdiğimiz doğa yürüyüşlerini Ekim ortalarında başlatıp, Haziran başlarında sezonu kapatıyoruz. Havaların elverişli olduğu her Pazar günü, kah yaylalara, kah ovalara, bazen de deniz kıyılarına uzanıyoruz.

TADOG 2012-2013 yürüyüş sezonunu (9.yıl) 21 Ekim 2012 Pazar günü 131. yürüyüşle açtı. Silifke’nin cennet köşelerinden Yeşilovacık beldesinin Tisan tatil köyü civarında, yeşille mavinin buluştuğu yerdeydik. Bu yürüyüşümüzde konuklarımız da vardı. Komşu ilçemiz Mut’un Çıtlık Doğa Grubu üyeleri, davetimiz üzerine Silifke’ye geldiler ve yürüyüşümüze renk kattılar. Burada bir parantez açarak Çıtlık Doğa Grubu’ndan ve birlikte yürüyüş yaptığımız diğer doğa gruplarından söz etmek istiyorum. 2010-2011 sezonunun ilk yürüyüşünü 10 Ekim 2010 tarihinde Mut’un Dandı ormanında yapmıştık. O yürüyüşümüze Dandı ormanını yaratan Orman Müh. Hüseyin Özbakır ve Mutlu ozan Musa Eroğlu da katılmışlardı. TADOG’un bu yürüyüşü, Mut’un internet basınında geniş bir şekilde yer almış ve ilgi görmüştü. Gurbetteki Mutlular yazdıkları mesaj ve yorumlarla Mutlulara seslenerek, Mut’da neden böyle doğa grupları kurulmuyor diye serzenişde bulunmuşlardı. Bu mesajlar etkili oldu ve Mut Çıtlık Kültür ve Sanat Dergisi bünyesinde bir doğa grubu oluşturuldu. Çıtlık Doğa Grubu, ayda bir defa planlı doğa yürüyüşü yapıyor. Kardeş grubumuz Çıtlık, bizi geçen ilkbaharda Çatak-Karacaoğlan yürüyüşüne davet etmişti. Ancak bizim o tarihte İçel Sanat Kulübü ile Hisardağı yürüyüşümüz vardı. İkinci davetlerini hemen programımıza koyduk ve Mayıs ayında Mut’un yaylalarında birlikte yürüdük. Balabolu ve Yalnızcabağ dolaylarında çok keyifli bir gün geçirdik. O gün onlardan bir söz aldık. Sonbaharda Silifke’de Akdeniz sahillerinde birlikte olacaktık. İşte o gün gelmişti. TADOG ve Çıtlık kaynaşmış, bir grup olmuştu.

Geçtiğimiz yürüyüş sezonunda birlikte yürüyüş yaptığımız iki grup daha vardı. Doğa yürüyüşleri ve gezileri denince Mersin’de ilk akla gelen ve benzer grupların oluşumuna örnek olan İçel Sanat Kulübü ve Mersin Dağcılık Kulübü (MERDAK)  Silifke yaylalarında ve vadilerinde konuğumuz oldular. Hisardağı, Gedikdağı ve Kubat kanyonu yüzlerce doğaseverle şenlendi.

Bu doğa gruplarının dışında, yakından ve uzaktan başka gruplardan da yürüyüş teklifleri aldık. Konya’dan Konya Dağcılık İzcilik Doğa Sporları Kulübü (KONDAK) ile Rize’den Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü’nü (DOKADAK) örnek olarak verebilirim. Konya nisbeten yakın, onlarla her zaman yürüyüş planlayabiliriz. Ancak Rize çok uzak. Ancak yazın denk getirebilirsek, Rize yaylalarında hem onlarla, hem de bulutlarla kucaklaşabiliriz.

İki kişiyken üç olduk, beş olduk, on olduk. TADOG her geçen gün çoğalıyor. Şimdi 80 kişi, 100 kişi yürüyoruz. Yurdumuzun her şehrinde, beldesinde ve köyünde böyle gruplar oluşmalı. Her yörenin kendine özgü farklı özellikleri var. Keşfetmek, stres atmak ve sağlık için haydi doğaya…

 

METİN KÖMBE

27-11-2012 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

28-11-2012 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

71
0
0
Yorum Yaz