TERÖR NASIL BİTER?

2011-01-24 13:26:00

Ayrılıkçı terör otuz yıldır ülkemizin en büyük sorunu. Ödediğimiz faturanın miktarı çok yüksek. Zaman zaman etkisiz bir noktaya gerilese de, köklü çözümler söz konusu olmayınca yine tırmanışa geçiyor.

Ayrılıkçı terörün, temel olarak içten ve dıştan kaynaklanan nedenleri var. Aslında tüm nedenleri, az çok herkes tarafından biliniyor. Ancak iş çözüm noktasına gelince havanda su dövülüyor. Son otuz yıldır iktidara gelenler, terörün önlenmesi, bitirilmesi adına kendilerince bir şeyler yaptılar. 12 Eylül darbesini yapanlar niçin bu darbeyi yapmışlardı? Terörü önlemek için. Peki önleyebildiler mi? Hayır. Kurdukları işkencehaneler ve zindanlar terörün bilenmesini sağladı. Kenan Evren, “Sallandıracaksın 5-10 tanesini” dedi. Sallandırdılar. Peki terör bitti mi? Hayır. Sonra ANAP iktidar oldu. Ayrılıkçı terör azgınlaştı. ANAP’tan sonra 90’lı yıllarda iktidara gelen partiler de önleyemediler. 8 yıldır iktidarda bulunan AKP de terörü önleme konusunda bir arpa boyu yol katedemedi. Aksine her geçen gün şehit sayımız artıyor.

Ayrılıkçı terörün içten kaynaklanan ana nedeni, Cumhuriyet Devrimi’nin 1940’lardan itibaren kesintiye uğramasıdır. Ne zaman ki, yurdumuzun tüm bölgelerinin dengeli kalkınmasından, planlı sanayileşmesinden vazgeçildi; işte o zaman ayrılıkçı terörün tohumları ekilmiş oldu. Cumhuriyet Devrimi, toprak reformu yaparak ve aydınlanmayı tüm yurda yayarak, ağalığı ve şeyhliği ortadan kaldıracaktı. Toprak reformunu engelleyerek, Köy Enstitüleri’ni kapatarak ayrılıkçı terörün tohumlarını ektiler.

Cumhuriyet Devrimi’nin kesintiye uğraması, sadece Doğu’nun ve Güneydoğu’nun ihmal edilmesine neden olmadı. Tüm Türkiye ihmal edildi. Bu gün ülkemizin batısında da, kuzeyinde de, güneyinde de, iç bölgelerinde de o kadar ihmal edilmiş köy, kasaba ve şehir var ki… Peki buralarda yaşayan insanlarımız neden silahlanıp dağa çıkmıyor? İşte bu noktada terörün dış destekçisi emperyalist ülkeler devreye giriyor. ABD ve AB, 60 yıldır kendilerine bağlı iktidarlar vasıtasıyla Cumhuriyet Devrimi’ni engellediler. Yurdumuzun dengeli kalkınması ve refaha ulaşmasının önüne set çektiler. Diğer taraftan da, özellikle ülkemizin doğu ve güneydoğusunda yaşayan kürt kökenli kardeşlerimizi, ‘Ankara sizi ihmal ediyor, dışlıyor’ diyerek sürekli kışkırttılar. Devlete başkaldırmalarını, bu doğrultuda her türlü desteği vereceklerini söylediler. Esas olarak güçlü bir Türkiye istemeyen emperyalist ülkeler, ülkemizi bölmek için ayrılıkçı teröre bu güne kadar her türlü desteği verdiler, vermeye de devam ediyorlar.

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına. Terör ancak ve ancak, Türkiye tekrar Cumhuriyet Devrimi rotasına girerse biter. Bunun için de ulusalcı, halkçı, devletçi bir iktidara ihtiyaç var. Öyle AKP ile veya onun benzeri partilerle terörü bitirmek mümkün değil. Toprak ağalığına son verilecek. Ekonomik kalkınma için büyük kamu projeleri yaşama geçirilecek. Eğitimde, sağlıkta, sosyal ve kültürel yaşamda, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yurdumuzun her yerinde yaşayan tüm halkımızı kucaklayacak projeler uygulanacak. Kısacası yolsuzluğun ve yoksulluğun kökü kazınacak. İşte o zaman terör biter. Bütün bunlar yapıldığı halde, yine birileri çıkıp terör yaratmaya çalışırsa, işte o zaman devletin demir yumruğu tepelerine iner.

 

METİN KÖMBE

20-07-2010 YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

21-07-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE   

 

36
0
0
Yorum Yaz