TRT REZALETİ

2011-01-24 13:31:00

Devletin radyo ve televizyon kurumunu, her gelen iktidar kendi borazanı haline getiriyordu. Ancak AKP iktidarının bu konudaki uygulamalarını gördükçe, önceki iktidarların yaptıklarının gayet masum olduğu kanaatine varılır. AKP’nin TRT’deki kadrolaşması ve yayın politikasında yaptığı değişiklik, bu kurumu Cumhuriyet’e, bağımsızlığa, ülke bütünlüğüne ve laikliğe kurşun sıkan bir konuma getirdi.

Son olarak referandum sürecinde yaşanan yayın rezaletleri, TRT’nin ne kadar tehlikeli bir noktaya geldiğini gösteriyor. Açıkça, AKP’nin ucube anayasa paketine ‘Evet’ propagandası yapıyor. Yüksek Seçim Kurulu uyardığı halde, ısrarla ‘Evet’ içerikli yayınları devam ediyor. Yani AKP’li TRT yöneticileri, hukuk, kanun dinlemiyorlar. Bunlardan zaten başka türlüsü beklenemez.

Fetullah Gülen’in Samanyolu televizyonundan, Deniz Feneri’nin Kanal 7 televizyonundan ve diğer bilumum şeriatçı basın yayın organlarından, ne kadar şeriatçı, liboş ve ikinci cumhuriyetçi varsa TRT’ye doldurdular. Bu zevat, halktan toplanan vergilerle çok büyük olanaklara kavuşturulmuş TRT’yi babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar. TRT’nin her kanalında hemen hemen 24 saat, zehirli fikirlerini halka şırınga ediyorlar. Bunlara, saçtıkları zehir karşılığında da çok büyük paralar ödeniyor. Bu konuda, Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru bir liste yayınladı. Doğru, 1.8.2010 tarihli köşe yazısında, “TRT’ye program yapan ve çok yüksek paralar aldıkları (program başına net 10 bin TL deniyor) halde; ödeme makbuzları gizlenen, saklanan, örtülen gazetecilerin çok ilginç bir benzerliği görüldü. Hepsi ‘Evetçi’ çıktı. İktidar ne diyorsa, bunlar tekrarlayıcı. Bu anlamlı tesadüf Yüksek Seçim Kurulu’nun da dikkatini çekti. TRT programlarında ‘Evet’ propagandası sürdürülüyor; bu, yayınlarında objektiflik, tarafsızlık, eşitlik, serbestlik ve dürüstlük ilkelerine uygun davranılması gereken TRT’ye yakışmıyor. Devam ederse Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.” diyor ve bu gazetecilerin listesini yayınlıyor. Program başına 10 bin TL, ayda dört program üzerinden 40 bin TL alan gazetecilerin listesi şöyle: Fehmi Koru, Derya Sazak, Fuat Keyman, Mustafa Erdoğan, Mehmet Altan, Taha Akyol, Mustafa Akyol (Taha Akyol’un oğlu), Ergun Babahan, Ekrem Dumanlı, Oral Çalışlar, Reşat Çalışlar, Ferhat Kentel, Beril Dedeoğlu, Berat Özipek, Mehmet Barlas, Canan Barlas (Mehmet Barlas’ın eşi), Ahmet Kekeç, Salih Tuna, Mümtaz’er Türköne, Emre Aköz, İbrahim Kalın, Önder Aytaç, Tamer Korkmaz, Amberin Zaman.

Evet, bilimsel düşünceden, çağdaş değerlerden, hukukun üstünlüğünden, Atatürk ilke ve devrimlerinden yana yayın yapması gereken TRT, maalesef bunların tersini yapıyor. Ben bir yurttaş olarak, ödediğimiz vergilerle ayakta duran TRT’nin böyle kötü bir işlev yerine getirmesini protesto ediyorum ve suç duyurusunda bulunuyorum. Yurtsever bilim insanları, siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar ve askerler hakkında olur olmadık davalar açan savcılar, TRT rezaleti hakkında ne zaman harekete geçecekler? Suç delili mi arıyorsunuz? Her program bir suç delili. Her programda Cumhuriyetin değerlerine küfrediliyor. Yeter artık TRT rezaletine son verilsin.

 

METİN KÖMBE

10-08-2010 YENİ ŞEBİİNKARAHİSAR GAZETESİ-ŞEBİNKARAHİSAR

11-08-2010 SESİMİZ GAZETESİ-SİLİFKE

56
0
0
Yorum Yaz